Kuzey Kıbrıs Hakkında Merak Edilenler

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kuzey Kıbrıs’a gitmek için ne gerekli? Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile karşılıklı olarak vize uygulanmasa da uçaklar dış hatlar terminalinden kalkıyor ve bu rotaya en yaygın ulaşım aracı da zaten uçak olarak biliniyor.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Merak Edilenler

Kıbrıs’a gitmek için Türk vatandaşlarına pasaport gerekli değil. Hem pasaportla hem de nüfus cüzdanıyla giriş yapılabiliyor. Ancak doldurulan formu kesinlikle kaybetmemek gerekiyor. Hatta son pasaport kontrolüne kadar bu belgeyi özenle korumanız gerekmektedir.

Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs İstanbul arası kaç saat?

İstanbul’dan ve diğer kentlerden yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuk sonucunda Kıbrıs’a iniliyor.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a hangi havayolları uçuyor?

THY, Pegasus Havayolları, Atlasjet, Onur Air ve Anadolujet’in bu yöne uçuşları bulunuyor.

Ercan Havalimanı nerede, hangi şehirde? Havaalanından Girne’ye nasıl gidilir?

Kuzey Kıbrıs havaalanı Ercan, Lefkoşa’da konumlanıyor. Lefkoşa Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye ulaşım ise yaklaşık 30 dakika sürüyor. Otobüsler, taksiler ve özel transfer araçları bu yönde hizmet veriyor.

Kuzey Kıbrıs’a arabayla nasıl gidilir?

Kıbrıs’a gidiş hava yolu haricinde denizden de arabayla mümkün. Bunun için buraya yakın Akdeniz illeri Antalya veya Mersin kullanılabiliyor. Kıbrıs feribotları Mersin’den Gazimağusa’ya gidiyor. Ayrıca Taşucu-Girne feribot seferleri düzenleniyor.

Bunun yanı sıra Antalya Kıbrıs feribot seferleri Alanya merkezli yapılıyor ve Girne’ye yanaşıyor. Taşucu Kıbrıs feribot ücretlerinde ve diğer seferlerde yaz kış ayrı tarifeler uygulanıyor. Mersin-Kıbrıs gemi seferleri güncel fiyat ve saatlerini öğrenmek için bu tabloları incelemekte fayda var. Bu arada arabayla giderken ehliyet, ruhsat, pasaporta ek olarak triptik belgesi alman ve Kıbrıs girişinde arabanızı sigortalatmanız gerekiyor.

Kıbrıs ulaşımı nasıl?

Kuzey Kıbrıs içinde öncelikle trafiğin sağdan gittiğini vurgulamalıyız. Eğer Kıbrıs’ın gezilecek yerlerine gitmek için araba kiralamak istiyorsan, bu küçük gibi görünen detayı atlamamalısın. Ancak bu yabancısı olduğun trafiğe karışmak istemiyorsan taksi, adadaki en doğru alternatif. Kıbrıs taksi ücretleri taksimetreye göre değişse de kısa mesafeler fazla tutmuyor. Ayrıca bazı taksiciler pazarlık da yaparak yakın kentlere uygun fiyatlarla taşıyabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Girne’den kalkan dolmuşlarla da diğer beldelere ulaşabilmen olası. Girne’den Lefkoşa’ya, Lapta’ya, Karşıyaka’ya, Magusa’ya dolmuş bulunuyor. Karpaz’a gitmek için ise tek yol taksi veya araba kiralama. Yeni yapılan otoyol ile gidişi kolaylaşan Karpaz – Girne arası yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Kıbrıs deniz suyu sıcaklığı nasıl? Kıbrıs’ta denize girilecek yerler nereler?

Kıbrıs’ta deniz suyu sıcaklığı ortalama 21 derece. Sıcaklığın en yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında ise 27 – 28 dereceye kadar yükselebiliyor.

Kıbrıs, bir ada olduğundan deniz girilebilecek noktaları saymakla bitmez. Ancak yine de akılda kalan güzellikleri sıralamaya çalışacağız. Kıbrıs Altın Kumsal’ı Gazimağusa’da yer alıyor ve incecik kumuyla dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Gazimağusa plajları arasında Kıbrıs Glapsides Plajı gibi hem doğa, hem de eğlence sunan daha birçok seçenek var.

Caretta carettaların ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama bölgesi olan Alagadi Plajı ise yine Girne’ye yaklaşık on beş kilometre uzaklıktaki bir doğa harikası olarak biliniyor. Tüm bunların yanı sıra Lefkoşa’da bulunan Yeşilırmak Plajı da Kıbrıs severlerin tutkun olduğu şirin ve sakin bir koy…

Kıbrıs’ta kış nasıl geçer?

Kıbrıs’ta tatil imkanı aslında yaz, kış fark etmeksizin her mevsim için var. Kıbrıs Akdeniz iklimine sahip olduğundan kış ayları ülkemizdeki kadar soğuk geçmiyor. Sıcaktan bunalmadan Kıbrıs tarihi ve turistik yerlerini gezmek isteyenler için aslında kış ayları biçilmiş kaftan.

Kıbrıs gezisinin olmazsa olmazları nelerdir? Kıbrıs’ın neyi meşhur?

Kıbrıs’ın en meşhur ürünleri şüphesiz hellim ve kahve. Onlar olmadan bir Kıbrıs tatili düşünülemez.

Kıbrıs’ta alışveriş ucuz mu?

Kıbrıs’ta ne ucuz diyecek olursan aslında birkaç noktaya değinmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Öncelikle Kıbrıs market fiyatları, ürün kalitesine bakıldığında oldukça ekonomik. Bu tarifeye Kıbrıs alkol fiyatları da dahil. Vergilendirme nedeniyle oldukça ucuz olan alkol sayesinde Kıbrıs gece hayatı fiyatları da fahiş oranlara yükselmiyor.

Kıbrıs otel fiyatları ise mevsimine ve rezervasyonun yapıldığı tarihe göre değişiyor. Özellikle merkez niteliğinde olan Kıbrıs tatil yerlerinden Girne, yaz aylarına yaklaştıkça fiyatını katlıyor. Kıbrıs konaklama ve alışveriş açısından oldukça ekonomik olsa da çok yakın tarihler ve konum devreye girdiğinde farklı fiyatlandırmaya sahip olabiliyor.

Kıbrıs’ta ne yenir?

Kıbrıs’ın en meşhur yemekleri şüphesiz şeftali kebabı, kleftiko, hellim peyniri, Kıbrıs kahvesi, Kıbrıs tatlısı, köfte ve kolakas.

Kuzey Kıbrıs’ın Merkezi Girne’de Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın gezilecek yerlerinin kalbi olan Girne, insan kalabalığıyla da bunu hissettiriyor. Öncelikle Girne’nin nerede olduğuna bakalım, ardından Kıbrıs Girne’de ne yapılır onları inceleyelim. Girne, Gazimağusa’ya 80, Lefkoşa’ya ise 26 km uzaklıkta. Özellikle Girne Limanı cıvıl cıvıl görünümüyle hem alışveriş yapmak isteyenleri hem de denize karşı balık keyfi yapmak isteyenleri ağırlıyor.

Girne’de ne yenir sorusunun cevabı ise aslında Kıbrıs’ta ne yenir’in yanıtıyla aynı. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ın en meşhur yemekleri kleftiko ve şeftali kebabı da yine Girne’de sahil boyunca uzanan restoranlarda olması gerektiği gibi geleneksel şekliyle hazırlanıyor.

Bu arada yeri gelmişken bu yemeklerin içeriğini de belirtmekte fayda var. Kleftiko, kuzu etinin tabir-i caizse lokum gibi dağılana kadar pişmiş hali. Şeftali kebabı ise sanılanın aksine meyve barındırmıyor, hatta kuzu gömleğine sarılan ve şişe dizilen köftelerin kömür ateşinde pişirilmiş hali olarak tanımlanıyor.

Girne balık restoranları ise Akdeniz’in taze ürünlerini denize karşı tatma imkanı sunuyor. Girne meyhanelerinde fiyatlar ortalama olarak tanımlanabilir.

Girne, tarihi açıdan da çok güçlü bir belde. Girne Kalesi ve içerisinde bulunan yapılar, 1300’lü yıllardan günümüze uzanıyor.

Kalenin içinde Batık Gemi Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Boğaz Şehitliği, St. Hilarion Manastırı, Hz. Ömer Türbesi gibi birçok özel alan yer alıyor. Girne gezilecek yerleri arasında oldukça özel bir yere de sahip olan İkon Müzesi ise 1860 yılında yapılmış. Bu esere 1885 yılında da çan kulesi eklenmiş. İşin ilginç yanı ise bu kulenin şehrin her yerinden görülebilmesi.

Yine Beylerbeyi Girne Kıbrıs’a bağlı olan ve turistlerin çok rağbet gösterdiği Bellapais Manastırı, Beşparmak Dağları üzerine kurulan çarpıcı bir tarihi yapı.

Gotik sanatın günümüzdeki en önemli yansımalarından olan Bellapais’deki ilk manastır 1198-1205 yılları arasında inşa edilmiş. Şu ana kadar ayakta kalan yapının büyük bir kısmı ise Fransa Kralı III. Hugh tarafından yaptırılmış.

Doğayla Kucaklaşma Noktası Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ta yeşilin bir başkenti varsa o kesinlikle Gazimağusa’dır! Gazimağusa, havaalanına yaklaşık 50 km uzaklıktaki bir liman kenti olup, hem tarihi dokusu hem de uçsuz bucaksız deniziyle sanki Kıbrıs dışında bir ülkeye seyahat etmiş izlenimi veriyor.

Adanın en bilinen üniversitesi Doğu Akdeniz Üniversitesi de, Gazimağusa Kıbrıs’ta konumlanıyor. Bu nedenle birçok öğrenci de bu büyülü kentin tadını çıkarıyor. Gazimağusa nerede diye soracak olursan, adanın doğu kıyısına düştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz.

Girne’den Mağusa’ya nasıl gidilir sorusuna ise aslında Kıbrıs’a giden turistlerin çoğu yanıt arıyor. Bunun için her zaman aktif olan taksi seçeneğinin yanı sıra Girne merkezden kalkan dolmuşların da olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyanın en iyi kumsallarına sahip olarak gösterilen Mağusa’da Girne kadar çok olmasa da, en az oradaki kadar büyük tesisler faaliyet gösteriyor. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali‘yle de şehrin dinamizmi gün geçtikçe artıyor.

Ancak tüm bunlar bir kenara, Mağusa’nın tarihi zenginliği bir yana. Namık Kemal Müzesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Kertikli Hamamı, St. Barnabas Manastırı, Canbulat Müzesi ve Türbesi, Kapalı Maraş, Salamis Harabeleri burada mutlaka görülmesi gereken noktalar.

Mağusa gezi rehberinin önde gelen eseri St. Barnabas Manastırı‘nın yapımı, 477 yılına rastlıyor. Kilisenin içinde çok çeşitli ikonlar yer alıyor. Ayrıca zamanında papazların kaldığı odalar restore edilerek müze haline getirilmiş. Aslında bir “arkeoloji müzesi”ne dönüştürülen bu alanda Kıbrıs’ın uzun tarihsel yolculuğunun izlerini her anlamda bulabilmek mümkün.

Gazimağusa Kıbrıs turistik yerlerinin bir diğer çok önemli durağı Salamis Harabeleri ise, antik kent yapısıyla Mağusa’ya 6 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Akdeniz’in Altın Kum Başkenti Karpaz’da Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın az bilinen cennet köşelerinden olan Karpaz, tarihi ve doğayı bir arada barındıran bir yarımada… Peki, Karpaz nerede?

Girne merkeze yaklaşık 2,5 saat uzaklıktaki Karpaz’a ulaşmak için maalesef bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Araba kiralayarak ya da taksiyle buraya varmak mümkün.

Karpaz özellikle yüzmeye tutkun olanlar için eşi benzeri olmayan bir doğa harikası. İnce kumlu plajı Golden Beach Karpaz (Altın Kumsal), boydan boya uzanan sahil şeridi ve ufuk çizgisiyle birleşen deniziyle muhteşem anlar yaşatıyor.

Karpaz’da doğal alanı korumak için bir de milli park bulunuyor. Karpaz Milli Parkı’nda bölgesel bitki türlerini, çiçekleri, doğal ortamı ve tabii ünlü Karpaz eşeklerini canlı canlı görebilirsin.

Yarımadanın en uç noktasında ise 18. yüzyılda yapıldığı düşünülen bir manastır yer alıyor. İsa’nın havarilerinden Apostolos Andreas’a adanan manastır, turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Karpaz’da, Kıbrıs adasının en kuzey ucu olarak konumlanan Zafer Burnu ise KKTC ve Türkiye bayraklarının birlikte dalgalandığı, dünyanın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan rüya gibi bir rota.

Helenistik dönem ve Roma izleri taşıyan bir diğer Karpaz yapısı ise Ayios Philon Kilisesi. 4. yüzyılda yapılan ve daha sonra uğradığı saldırılar nedeniyle yeniden inşa edilen kilise, ilk kez Fenikelilerin yerleştiği nokta olarak da biliniyor.

M.Ö 2. yüzyıldan günümüze ulaşmayı başaran Aphendrika Antik Kenti ise bölgenin kuzey kıyısında yer alıyor. Çok defa yıkılıp yeniden yapıldığından aslında hakkında çok da bilgiye ulaşılamayan Panaya Kanakaria Kilisesi ise erken Bizans döneminde yapılmış. Özellikle kilisedeki mozaikler hala Bizans sanat anlayışının en önemli örnekleri arasında gösteriliyor.

Akdenizin Göbeği Başkent Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Her ne kadar başkent olmanın ağırlığını taşısa da Akdenizli kimliğinin de hakkını veren Lefkoşa, yakın tarihin birçok noktasını canlı canlı yaşamamızı sağlıyor. Öncelikle biraz ulaşımdan bahsedelim. Girne Lefkoşa arasında hizmet veren dolmuşlarla bu bölgeye varabiliyorsun. Eğer sıcak hava seni bunaltırsa elbette taksi seçeneğini de değerlendirebilirsin.

Şehrin tarihi zenginliğinde gelenleri karşılayan ilk yapılar Girne Kapısı, Bedesten, Selimiye Camii ve Venedik Sütunu. Bu tarihi eserler şehir merkezinde bulunduğundan aslında hem alışveriş yapıp, hem de onları yakından tanımak mümkün.

Hatta yorulduğun anda soluklanmak için bir Kıbrıs kahvesi bile içebilirsin. Söz konusu yapıları inceledikten sonra yine Lefkoşa’da bulunan Mevlevi Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin. Osmanlı’nın etkisiyle kurulan Mevlevihane’de semazenler de tasvir ediliyor.

Bunun dışında Lefkoşa’nın diğer önemli yapıları ise Etnoğrafya Müzesi, Haydarpaşa Camii, Ermeni Kilisesi ve Ulusal Mücadele Müzesi olarak sıralanıyor. Ayrıca heybetiyle göz kamaştıran bir Atatürk Anıtı’na da Lefkoşa ev sahipliği yapıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz çarşı ise Lefkoşa’nın kalbinin attığı nokta. Burada hem birçok kafe, hem de el yapımı takılar, hediyelik eşyalar ve daha birçok ürünü satın alabileceğin dükkanlar konumlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir